Hakkımda dava açıldı ne yapmalıyım

SORU - CEVAP

Hakkımda dava açıldı ne yapmalıyım?

Sorusuna önce sakin olmasınız diyerek başlıyoruz. Hür ve özgür bir şekilde hayatınıza devam ederken gerçekleşen bir olay sonucu yahut ortada hiçbir vakıa olmamasına rağmen bir anda kendinizi zorlayıcı ve beklediğinizden uzun sürecek sancılı ve hiç alışık olmadığınız bir sürecin içerisinde bulabilirsiniz.

Bu süreç bazen evinize gelen üzerinde Cumhuriyet Başsavcılığı yazan bir tebligat ile bazen de aranarak ifadeye davet edilmeniz ile başlayan ve genellikle yıllara yayılacak bir sürecin başlangıç adımıdır. Tam bu noktada kesinlikle savunma mesleğinin profesyoneli olan bir Avukattan hukuki yardım almak elzemdir. Zira herhangi bir vatandaşın hakkında bir ceza davası açılmış olması bile büyük bir psikolojik yük ve stres altında geçecek birkaç yıla sebep olmaktadır. Vatandaş adliye koridorlarına savcı hakim kürsülerine yabancıdır. Bu psikolojik etkilenme neticesinde hukuki haklarını bilmemenin getirdiği zorlukta eklendiğinde vatandaşlarımız mağduriyetler ile karşılaşmaktadır.

Genellikle kendisini rahatça ifade edebileceğini düşünerek "bir suçum yok", "ben haklıyım zaten" şeklinde geliştirilen beynin savunma mekanizması yanılsamaya neden olmakta ve şahsın kendisi hakkında aleyhe ifadeler vermesine neden olabilmekte ve bazen süreci olumsuz etkileyerek işi en istenmeyen başlangıca, tutuklu yargılamaya götürebilmektedir.

Dava Süreci Nasıl İşler?

Her ne kadar henüz uygulamadan kaynaklı ve teorik birtakım eksiklikler mevcut bulunsa da modern hukuk sistemi dialektik yöntemi esas almaktadır. Bilinmesi gereken en önemli yöntem ceza yargılamasında üç tarafın bulunduğudur. Bunlar İddia makamı, Savunma makamı ve Karar merci. İddia makamı yani Savcılık size yönelik suçlamayı yöneltir. Savunma makamı olan Avukat ise bu suçlamaya karşı savunma geliştirir. Tüm tarafları dinleyerek gerekli araştırmayı yapan Mahkeme ise hakkınızda bir karar tesis edecektir. Bu aşamada özellikle pratikte devlet tüm imkanları ve gücü ile karşınızda durmakta Savunma makamı ile birlikte sanık olarak siz ise hukuki haklarınızı korumak suretiyle belirli bir strateji izlemelisiniz.

Tüm bu aşamalarda yargılamanın başından sonuna kadar bir hukuk profesyoneli olan Avukatınıza güvenmeniz ve tam bir işbirliği halinde süreci yürütmeniz yargılamanın sonucu açısından çok önemlidir. Tam bu noktada sık sorulan sorulara ve endişelere ilişkin yanıt vermekte yarar görüyoruz.

Hiçbir suç işlemedim hakkımda dava açılmış ceza alır mıyım?

Ceza yargılamasının amacı önceden yaşanmış bir olayın kanuni tipe uygun olup olmadığını araştırmak ve verilecek cezayı tayin etmektir. Bu açıklama ışığında pek tabii suçsuz bir kimsenin cezalandırılması söz konusu olamaz. Ancak bir suçun işlenip işlenmediğini açıklığa kavuşturacak, belirleyecek olan yegane yöntem yargılamadır. (Unutmayın yargılama neticesinde hakkınızda mahkemece bir hüküm kurulana kadar Anayasal bir hak olan masumiyet karinesi ile korunmaktasınız.)

Tam bu noktada yargılamaların hatasız ve kusursuz olup olmadığı akla gelmektedir. Pek ala yargılama faaliyeti beşerdir şaşabilir yani aslında suç işlememiş bir kimse yargılama faaliyeti neticesinde hüküm giyebilir. Bu nedenle yargılama faaliyetinin hakkaniyetli yönetilmesi elzemdir. Duruşma salonunda hukuk profesyonelleri olan hakim ve savcıların karşısında dengenin sağlanabilmesi için olmazsa olmaz etmen savunma makamı yani sanık müdafi Avukatın sanık haklarını müdafa için salonda ve öncesinde sanıkla görüşerek hazır bulunması çok önemlidir.

Hakkımda bir ceza davası açıldı ne yapmalıyım?

Hakkınızda bir ceza davası açıldığında ilk aklınıza gelecek olan şey ben masumum veya haklıyım olacaktır. Ancak bu düşünceden kurtulmalı işi çok ciddiye almalı ve haklarınızı öğrenmenin yolunu tutmalısınız. Suçlu değilim neden Avukat ile çalışayım? Ben kendimi savunurum gibi yanılgı içeren fikirleriniz hasta olduğunuzda ben kendimi tedavi ederim, ben kendimi ameliyat ederim, çok mu hastayım ki doktora gideyim? Yanılgısı ile benzerdir bu örnekte nasıl çok hasta olup olmadığınızı muayene neticesinde öğrenebilecekseniz. Hukuki bir meselede de sonucun nereye varacağını muayene ile öğrenebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka önce Avukatınız ile görüşmeden hiçbir işlem yapmayın.

 

Davam Var Ceza Alır Mıyım?

Bu ihtimal her biri bir parmak izi gibi eşsiz birbirinden farklı yürüyen yargılama faaliyeti neticesinde belli olacak ve kesin %100 bir sonucun söylenmesinin mümkün olmadığı bir mecraya ilişkin tahmin yürütmeye benzer. Bir davanız var ise sonucuna değil aşamalarına odaklanmanız icap eder. En doğru soru ceza alır mıyım değil, kendimi hukuka uygun olarak en iyi şekilde nasıl savunmalıyım?

 

İftiraya uğradım ne yapmalıyım?

Sosyal yaşantımız içerisinde bazen huzur ve çevremizle barış içerisinde yaşarken hayatımız bir kişinin çeşitli sebeplerle üzerimize attığı iftira ile sancılı bir sürece girebilir. Böyle bir durumda terzi kendi söküğünü dikemez sözü vücut bulur. Olaylara duygusal yaklaşım haklarınızı rasyonel olarak savunabilmenizi zorlaştırır. Öncelikle bilmeniz gereken ilk şey iftira bir suçtur ancak mevcut hukuk sisteminde maalesef öncelikle o iftiradan kurtulmak gerekmektedir. Bazen adeta suçsuzluğunuzun ispatlanmasının istenmesine kadar giden yargılamalara şahit olmaktayız. Bu nedenle işin ciddi bir şekilde tetkiki ve stratejisinin oluşturulması için bir savunma geliştirmelisiniz ve bir Avukatla çalışmalısınız.

 

Ceza Davasında Savunma Nasıl Yapılır?

Ceza Davaları iki evreye ayrılır mahkemeler öncelikle maddi uyuşmazlığı çözer daha sonrasında hukuki uyuşmazlığı çözüme kavuşturur. Mahkemenin suçlanan (sanık) hakkında bir ceza verebilmesi için tam ispata ulaşması aranır. Ancak bu ilke uygulanabilirlikteki sorunlar nedeniyle günümüzde çoğu zaman göz ardı edilebilmektedir. Savunma bir sanattır, stratejidir. Tam kadro ve tam yetki ile donatılmış tecrübeli bir mahkeme heyeti ve devleti temsilen salonda yer alan savcı karşısında rutinleşmiş bir iş olarak dikildiğinizde kendinizi nasıl ve ne şekilde ifade edebileceğinizi hangi sözcüklerin aleyhinize hangi sözcüklerin lehinize olabileceğini kestirebilmeniz ve ne gibi delillerin nereden toplanmasını isteyeceğiniz konusunda yeterli donanıma sahip olmanız gerekir. Her işin bir ustası olduğu gibi bu işte de sizinle birlikte o kuvvetli duvara karşı mücadele verecek bir dosta ihtiyaç duyarsınız. Eğer durumunuz el vermiyorsa mutlaka barodan bir müdafi Avukat talep edin ve Avukatınızla görüşmenizi gerçekleştirip öncelikle haklarınızı öğrenin.

Karakolda İfade Nasıl Verilir?

İlk aşama genellikle karakolda başlar. İfadenizin alınması için ya götürülmüşsünüzdür yahut davet edilmişsinizdir. Aklınıza gelen şey doğrudur bu hayra alamet olmayabilir güçlü kuvvetli hukuk sisteminin size yönelen bir müdahalesi başlamıştır. Belki müdahale haklıdır belki haksız bunu yargılama sonucu gösterecektir. Ancak haklı bir müdahale dahi olsa insan olarak savunma ve savunulma hakkınız bakidir. Bu noktada ilk aklınıza gelmesi gereken şey Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olarak pek tabi hukuki yardım almak hakkınız vardır. İlk olarak varsa Avukatınızı istemeniz yok ise kesinlikle barodan bir Avukat talep ederek söze başlamalısınız.

 

 

Dava açıldı avukat / hakkımda dava açıldı ne yapmalıyım / hakkımda dava açılmış ne yapmalıyım /