Kimler Vasiyetname Yapamaz?

KİMLER VASİYETNAME YAPAMAZ?

 

Vasiyetname bilindiği üzere mirasını belirli bir kişiye veya kuruma bırakmak isteyen kişilerin şekle uygun olarak düzenledikleri bir ölüme bağlı tasarruftur. Türk Medeni Kanun’unun 502. maddesinde Vasiyet yapabilmek için ayırt etme gücüne haiz olmak gerektiği ve 15 yaşının doldurulmuş olması gerektiği hüküm altına alınmıştır.

Bu haliyle 15 yaşından küçükler ile ayırt etme gücüne sahip olmayanlar vasiyetname düzenleyemezler.

 

KISITLILAR VASİYETNAME DÜZENLEYEBİLİR Mİ?

 

Bir kimsenin kısıtlı olup olmaması vasiyetname düzenlemesi için herhangi bir değer taşımamaktadır. Bu kapsamda kısıtlılığın akıl hastalığı yahut akıl zayıflığından kaynaklı olup olmaması ve bu durumun ayırt etme gücüne etkisi değerlendirilecektir.

 

Ayırt Etme Gücünün Sonradan Kazanılması Halinde Vasiyetname Geçerli Hale Gelir mi?

 

Kanun vasiyetname düzenlendiği esnada ayırt etme gücünün varlığını aramaktadır. Yani vasiyetname düzenlendiği esnada ayırt etme gücü bulunmayan bir kimsenin sonradan ayırt etme gücünü kazanması halinde bu vasiyet kendiliğinden geçerli hale gelmez.  

 

Onbeş Yaşının Doldurulmuş Olması Gerekir mi?

 

Kanunun lafzı net olmakla onbeş yaşını doldurmamış kişilerin vasiyetname düzenlemesi mümkün değildir. 15 yaşın doldurulmuş 16’dan gün alınmış olmalıdır.

 

AYIRT ETME GÜCÜ BULUNMAYAN YAHUT 15 YAŞINI DOLDURMAMIŞ BİR KİMSENİN VASİYETNAMESİ GEÇERSİZ MİDİR?

 

Kanunun aradığı yukarıda anılan şartları taşımayan bir kimsenin düzenlediği vasiyetname iptal edilene kadar geçerli kabul edilmektedir. Yani bu noktadaki geçersizlik kesin hükümsüzlük niteliğinde değildir. İptal edilebilirlik yaptırımına tabidir.  Vasiyetnameye karşı süresinde herhangi bir iptal davası açılmadığı takdirde vasiyet geçerli hale gelecektir.

 

Detaylı bilgi için Vasiyetname nasıl iptal edilir? konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Web sitemizde yer alan bu ve benzeri bilgiler öneri, tavsiye veya hukuki mütalaa değildir. Yazarımız veya büromuz bu sitede yer alan çözümlere, bilgilere, metinlere veya yayınlara dayanılmasından, kullanılmasından hareketle zarara uğranmasından dolayı sorumluluk kabul etmez.

 

Vasiyet Avukatı, Miras Avukatlığı, Miras bürosu, Vasiyetname geçersizliği