Akredetif Nedir?

Akredetif Nedir?

 

Akredetif (Letter of Credit) uluslararası ticarette genellikle satış sözleşmelerinde günümüzde yaygın olarak kullanılan bir ödeme yöntemidir.

 

Akredetife Niçin İhtiyaç Duyulur?

 

Uluslararası ticarette en büyük zorluklardan biri güvenilirliktir. Zira ticaret yapacağınız bir firmayı yahut kişiyi kendi ülkenizde daha kolay araştırabilir. Şirketin geçmişine, yatırımlarına ve teminatlarına, ortaklık yapısına ve ülkenizin hukuk kurallarına çok daha kolay hakim olabilirsiniz. Ancak uluslararası ticaret söz konusu olduğunda anlaşmazlık halinde uygulanacak hukuk kurallarından icra edilebilirliğe kadar birçok problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte bu problemleri kısmen de olsa aşmak adına Akredetif ödeme yöntemi ortaya çıkmış ve taraflar arasında güven ilişkisini dengelemek amaçlanmıştır.

 

Akredetif Nasıl Çalışır?

 

Akredetif mal almak isteyen ithalat yapmak isteyen kişinin kendi çalıştığı bankasının satıcıya yahut satıcının bankasına mal bedelini malın teslimi ayıpsız olarak ve zamanında gerçekleştiğinde ödeme yapmayı garanti etmesidir. Böylelikle hem alıcının hem satıcının güven içerisinde ticaretini yapabilmesi amaçlanmıştır.

Böylelikle satıcı malları ayıpsız ve zamanında teslim ettiğinde acaba ödememi alabilecek miyim? Endişesinden.

Alıcı ise ödememi yaptım malları teslim alamaz mıyım? Endişesinden kurtulmuş olur.

 

Akredetifi Yurtiçi Satış İşlemlerimde Kullanabilir miyim?

 

Akreditifin yurtiçi satış işlemlerinde kullanılmasının önünde herhangi bir hukuksal engel bulunmamaktadır.

 

 

 

Akredetif, Akredetif Nedir, Akredetif Ne İşe Yarar, Akredetif Ödeme Yöntemi Nedir, Akredetif güvenlimidir, akredetif risklimidir?